הכל מתחיל עם תקשורת - Vital Transformation

Sign In

Sign Up

הכל מתחיל עם תקשורת

 השליטה והבחירה אם לכעוס ולהתרגז או לשלוט על עצמנו * הדברים שתוכלו לעשות על מנת להבטיח שלום בבית

אחד הערכים הנשגבים ביהדות הוא המושג “שלום”, זאת לצד ערכים חשובים אחרים ככבוד, חירות, יושר וצדק. השלום מהווה מושג מרכזי ועיקרי עליו מושתת מורשת ישראל. כשאנו מדברים על שלום, אנו מדברים על שלום בית, שלום בין חברים, שלום בין שכנים ושלום בין הבריות בכלל. בעולמה של תורה, המילה “שלום” לקוחה מהשורש ש.ל.מ, להורות על שלמות כוללת במובנים רבים. חכמת הקבלה מייחסת חשיבות רבה ל”שלום” ומנחה אותם כיצד נשיג את השלום המבוקש על מנת שנוכל לחיות בהרמוניה, שלווה ושקט.

בספר “שערי קדושה”, רבי חיים ויטאל כותב לנו שאחד הדברים החשובים שיש לשים לב אליהם הם שלוש עשרה המידות שבהם הבורא  מתברך. אחת המידות האלו הן: “אל רחום וחנון”. ולכן, אם הבורא רחום וחנון עלינו גם לאמץ תכונות אלו. כשאנחנו באים לדבר עם אדם ויש בינינו אי הסכמה, במקום להתרגז ולהחליף מילים קשות, יש קודם כל, להיות מלאי הבנה וחמלה אחד כלפי השני.  אחד הדברים שהתורה מסבירה לנו שכעס הוא “חורי אף”. האף הוא האיבר ששולט על הכעס. כשכועסים, יש לעשות שני דברים: הראשון, לנשום דרך האף ולא הפה, האף מצנן את הכעס. התלמוד אומר לנו כי ברגע שאדם כועס הוא כמו עובד עבודה זרה ואין חמור מכך.

רבי יצחק לוריא כותב בספר “שער רוח הקודש” שכעס זה הדבר היחיד בעולם שכל הזכויות שצברת עד עכשיו הולכות לפח. כל עבירה אחרת לא מרוקנת לך את כל הזכויות שעומדות בפניך. עד כמה חבל שרגע אחד של כעס יכול להרוס לנו עשרות זכויות שעומדות לפנינו. יש אנשים שבזמן כעסם הם מקללים את עצמם או אחרים. למילים יש כוח, לא לחינם נאמר שחיים ומוות ביד הלשון ולכן יש מאוד להיזהר עם דברים שאומרים. יש מלאך האחראי לומר “אמן” על כל מה שתאמרו אם תקללו את בן הזוג או בת הזוג שלכם, הקללה עלולה להתגשם ולכן יש מאוד להיזהר עם מה שיוצא מהפה.

עלינו להבין שעל מנת שישרור שלום בינינו לבין חברינו, בני זוגנו, משפחתנו וכו’, אנו אחראים לכך, השליטה היא בידינו. אנו יכולים לשלוט על כעסנו גם בהזדמנויות שאינן נעימות לנו כמו למשל אם מישהו לקח לנו את החניה, דיבר אלינו לא יפה, חתך אותנו על הכביש וכו’. אין לנו שליטה על מעשיהם של אחרים, אבל יש לנו את השליטה והבחירה באם לכעוס ולהתרגז או לשלוט על עצמנו.

יש דברים שבאים מלמעלה למטה ויש דברים שבאים מלמטה למעלה. תסתכלו למשל על סימבול מגן דוד. הסמל בנוי משני משולשים: משולש עליון שהמקובלים קוראים לו: חסד, גבורה, תפארת. זה אומר שההארה מגיעה מלמעלה ושכל הדברים שאנחנו נחווה, יגיעו מלמעלה. משולש התחתון (שהשפיץ הוא למטה והינו פתוח כלפי מעלה) שאומר שאני צריך לעשות משהו בעצמי על מנת להבטיח שדברים כאלה לא יקראו בחיים שלי.  להלן רשימת הדברים שתוכלו לעשות על מנת להבטיח שישרור שלום בבית:

– ריח טוב. כשיש ריח טוב בבית, הוא מרחיק דברים רעים ממנו. למרוקאים ולטריפוליטאים יש מנהג הנקרא: “בחור” במסגרתו הולכים מסביב לבית ושורפים  לבונה או מרווה המפיצים ריח טוב.

– להחלפת מזוזה גם יש סגולה לאנרגיה טובה בבית וכנגד כל מיני מרעין בישין. אני ממליץ תמיד  על בדיקה והחלפת המזוזות בבית. שימו לב כי המילה הזאת כוללת בתוכה שתי מילים: זז ומוות, או במילים אחרות: להזיז את המוות. לא מדובר כאן במוות פיזי אלא בחסימות בחיים. לפעמים אנשים עוברים דירה ולוקחים את המזוזה מהבית הקודם. אך במקרים רבים, למזוזות אלו אין את האנרגיה המתאימה לאותו בית. העצה שלי: להחליף לכל הפחות את המזוזה בכניסה על מנת להבטיח אנרגיה טובה.

– יום שישי: אחרי השעה אחת בימי שישי, כך על פי הזוהר, יש סכנה ממזיקים ולמריבות בתוך הבית. על מנת להימנע מכך, ניתן למעט בשיחה העלולה לגרור מחלוקות. אם אתה נשוי, מומלץ שתעזור לאשתך  בהכנות לקראת השבת, בבישול, ניקיון, סידור השולחן, הוצאת האשפה וכו’, כל מה שיוריד ממנה את העומס. ראוי ורצוי להביא מתנה יפה לאישה בערב שישי, פרחים או מתנה אחרת. כאשר אתה מייפה את אשתך או מעניק לה משהו המשמח אותה, זה תורם לשלום הבית.

– אנשים בעלי אנרגיה שלילית: כדאי להמנע מלהזמין אורחים שנוטים למריבות וסכסוכים. מדובר באנשים שהאנרגיה שלהם שלילית ולא תרצו שהיא תדבוק בכם. אם כבר עשיתם זאת ואינכם מרגישים בנח עם הסיטואציה והאנשים, מומלץ להתנצל ולעזוב. כשאתם שבים הביתה, תתקלחו מייד ואלה שיכולים ללכת למקווה ולטבול, מה טוב. העיקר לנקות מעצמכם את האנרגיות השליליות.

– הבדלה. רוב האנשים בעולם עושים את ההבדלה בבית כנסת ולא בביתם. הקפידו לעשות הבדלה בבית עם הדסים או לפחות עם צמח הציפורן. תדאגו שיהיה לכם נר הבדלה בעלת מספר פתיליות שהופכת ללהבה אחת; שהיין או מיץ הענבים שאתם משתמשים בו להבדלה ימלא את הכוס מעל פיה, מה שמעיד על פרנסה, שמחת חיים ואחווה. לאחר ההבדלה עירכו סעודה שתביא גם לשימחה לאורך כל השבוע. לחלופין, אפשר לאכול לפחות עוגיה בלווית תה חם ומתוק. מומלץ שכל בני הבית ישתתפו בשירה שתכלול לפחות שלושה שירים שקשורים לאליהו הנביא, רבי שמעון בר יוחאי ונושאים הקשורים למוצ”ש. על פי המקובלים נהוג לומר את הפסוק: “אליהו הנביא זכור לטוב”,  130 פעמים ולקרוא את המאמר: “פתח אליהו”,  עד המילים: קם רבי שמעון.

– קופת צדקה: כדאי שתמיד תהיה בבית קופת צדקה. על כל אדם להעניק צדקה בכל עת ולחנך את כל מי שסביבו לתת צדקה כי הצדקה מכניסה שימחה ורחמים.

אליהו ג’יאן הואמנהיג חשיבה עולמי, מאמן עסקי, מאמן רוחני ומאמן מערכות יחסים, סופר ודובר מוטיבציה, בעל יכולת לקרוא אנשים ולהדריך אותם להצלחה בעסקים ובחיים. בזכות מתנתו הטבעית לפענח ולקרוא אנשים, להבין מה מעכב אותם בחיים ומה דרוש כדי להגשים את חלומותיהם, הוא עזר לאלפי אנשים לעשות את השינוי כדי להפוך למאושרים ומצליחים יותר.

לשיעורים במנהטן, ימי שני ב-8 בערב צרו קשר.

Eliyahu Jian Aug 29, 2023

Featured Blog Posts

The first twelve days of...

Rabbi Eliyahu Jian’s guidance for the first ...
Apr 09, 2024

How To Have A Magical...

Have you ever heard someone refer to a couple as m...
Aug 30, 2023

The Building Blocks of Childhood...

“Mom, I don’t like school!” These words are ...
Aug 29, 2023
Log into Your Account

This will close in 0 seconds